دیوار والکریت؛ در این خانه جیغ بکش!

دیوار والکریت چیست

از رایج‌ترین دغدغه‌های سازندگان امروزی، پیدا کردن متریال درست برای اجرای دیوارهای داخلی و خارجی می‌باشد. اهمیت این موضوع زمانی که درباره امنیت می‌گوییم، پررنگ می‌شود. انتقال سریع صدا، مقاومت پایین دیوارها و تحمل پذیری کم، از عوامل به وجود آمدن نگرانی‌های عدم امنیت است.

اجرای پنل‌های والکریت در پروژه‌های تالی پارک راهی است تا بتواند آسایش را مهمان دائمی مشتریانش کند. در این مقاله از مجله تالی با ما همراه باشید تا به بررسی پنل والکریت بپردازیم و بیشتر با آن آشنا شویم.

والکریت چیست؟

این پنل سبک بتنی از ترکیب سیمان پرتلند، ریزدانه‌های پلی استایرن، سنگدانه‌های مینرال، الیاف پلیمری و مواد افزودنی تشکیل و تقویت شده است. والکریت (به انگلیسی: WALLCRETE) بدون استفاده از مش فولادی، توانسته مقاومت فشاری و خمشی بالایی نشان دهد و با توجه به ضخامتش در دیوارهای داخلی یا خارجی اجرا شود.

دیوار والکریت

چرا باید از والکریت استفاده کرد؟

استفاده از این پنل سبک بتنی، به جای روش‌های سنتی مزایایی را به دنبال دارد که سازندگان و طراحان آگاه، آن‌ها را درنظر می‌گیرند.

 1. کاهش وزن و بار مرده ساختمان
  والکریت باعث کاهش وزن و بار مرده ساختمان می‌شود، این پانل‌ها از مصالح سبک و مقاوم تشکیل شده‌اند. برای مثال، وزن واحد سطح والکریت با ضخامت ۱۰ سانتیمتر حدود ۱۰۰ کیلوگرم بر متر مربع است که نسبت به بتن معمولی که حدود ۲۵۰ کیلوگرم بر متر مربع وزن دارد، بسیار کمتر است. این کاهش وزن باعث می‌شود که سازه کمتر تحت تنش قرار گیرد و مقاومت بیشتری در برابر زلزله و سایر بارهای خارجی داشته باشد. همچنین، کاهش وزن و بار مرده ساختمان می‌تواند صرفه جویی در مصرف مصالح و انرژی را به همراه داشته باشد.
 2. مقاومت در برابر زلزله و حریق
  والکریت دارای الیاف پلیمری و مینرال است که باعث می‌شود که پنل‌ها شکل‌پذیر وانعطاف پذیر باشند و درصورت بروز زلزله یا ضربه، ترک یا ریزش نکنند. والکریت همچنین دارای مقاومت بالایی در برابر حرارت وآتش است و می‌تواند تا دمای ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد بدون تغییر شکل یا آتش گرفتن مقاومت کند.
 3. عایق صوتی
  ساختار کامپوزیت والکریت شامل الیاف پلیمری و مینرال و فیلرهای ریز مقیاس است که می‌توانند انرژی صوتی را جذب و شکست دهند و از انتشار آن به طرف دیگر دیوار جلوگیری کنند. همچنین والکریت به دلیل ضخامت و وزن مناسب باعث می‌شود که دیوارها مقاومت مکانیکی بالایی از خودشان نشان دهند و از ارتعاش و تنش ناشی از صدا بکاهند. درزهای کم و یکنواخت دیوار، با چسب والکریت پر می شوند و باعث می‌شود تا دیوارها دارای یکپارچگی بالایی باشند و از نشت صدا از بین درزها جلوگیری شود.
 4. عایق حرارتی
  والکریت دارای ضریب هدایت حرارتی پایینی است و این امر باعث می‌شود که انرژی حرارتی کمتری از دیوار به محیط اطراف منتقل شود. این دیوار می‌تواند موج‌های الکترومغناطیسی را جذب یا منعکس کند و از انتقال حرارت از طریق تابش کاهش دهد.
 5. افزایش فضای مفید داخلی
  این پنل‌ها ضخامت کمتری نسبت به دیوارهای معمولی دارند و از گچ و خاک بی‌نیازند؛ به همین جهت سطح صاف و یکنواختی دارند. باید بدانید ضخامت پنل‌های والکریت برای دیوارهای داخلی ۶ یا ۸ سانتیمتر است که نسبت به دیوارهای بتنی که حدود ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر ضخامت دارند، بسیار کمتر است. این کاهش ضخامت باعث می‌شود که فضای داخلی ساختمان تقریبا ۵ درصد افزایش یابد.
 6. پیچ پذیری و قابلیت تحمل وزن تجهیزات
  مقاومت مکانیکی بالای این پنل‌ها باعث می‌شود که بتوانند وزن تجهیزات نصب شده را به راحتی تحمل کنند. هر پیچ و رولپلاک والکریت می‌تواند حداقل ۱۰۰ کیلوگرم وزن را در جهت عمود بر پیچ تحمل کند.
 7. جذب آب در محدوده استاندارد
  والکریت باعث جذب آب در محدوده استاندارد می‌شود زیرا این پنل از مصالح سبک و مقاوم تشکیل شده که می‌تواند آب را به درون منافذ و لوله‌های مویینه خود بکشاند. برای مثال، جذب آب پنل‌های والکریت با ضخامت ۱۰ سانتیمتر حدود ۱۰ درصد است که نسبت به بتن معمولی حدود ۱۰ درصد جذب آب کمتری دارد. این کاهش جذب آب باعث می‌شود که پنل‌ها در برابر تغییرات حجمی ناشی از یخ زدگی یا خشک شدن مقاومت بیشتری داشته باشند. همچنین، جذب آب در محدوده استاندارد می‌تواند از انتقال یون‌های مهاجم و ایجاد تخریب شیمیایی در پنل‌ها جلوگیری کند.

از دیگر مزایای استفاده از والکریت میتوان به سرعت وسهولت در نصب و اجرا، حذف گچ و خاک و نخاله، حذف نعل درگاه و وال‌پست (به انگلیسی: Wall Post) اشاره کرد.

نصب 8 مرحله‌ای والکریت

همانطور که اشاره شد، یکی از دلایل استفاده از والکریت، سرعت و سهولت نصب و اجرایش است. فرایند سریع نصب والکریت با استفاده از چند ابزار ساده مانند چسب مخصوص، پیچ و رولپلاک انجام می‌شود.

 1. ابتدا، سطح دیوار را تمیز و صاف کنید. اگر دیوار دارای ناهمواری یا ترک باشد، آن را با ملات یا چسب برطرف کنید.
 2. در دومین مرحله، با استفاده از متر و قلم، محل نصب پانل های والکریت را روی دیوار علامت گذاری کنید. مطمئن شوید که پنل‌ها به صورت افقی یا عمودی و با فاصله مناسب از هم نصب شوند.
 3. سپس، با استفاده از شیارزن، شیارهایی را برای عبور تاسیسات مانند برق، آب و گاز در پانل‌های والکریت بسازید. شیارها باید به اندازه کافی عمیق و پهن باشند تا تاسیسات در آنها جا شوند.
 4. سپس، با استفاده از اره برقی، پنل‌های والکریت را بر حسب اندازه دیوار به صورت مرتب و صاف برش دهید.
 5. بعد از آن، با استفاده از چسب والکریت، یک لایه نازک از چسب را روی سطح دیوار و پشت پنل‌های والکریت بمالید. حواستان باشد که چسب به صورت یکنواخت و بدون توده پخش شود.
 6. سپس، با استفاده از ترازو و شاقول، پنل‌های والکریت را روی دیوار قرار دهید و با فشار ملایم به دیوار فشرده کنید. دقت کنید که پنل‌ها به صورت موازی و هم تراز باشند.
 7. پس از آن، با استفاده از انبردست، پیچ و رولپلاک را در گوشه‌ها و وسط پنل‌های والکریت بکارید تا آن‌ها را به دیوار محکم کنید. مطمئن شوید که پیچ و رولپلاک به اندازه کافی فرو رفته و پنل‌ها را به هم نزدیک کنند.
 8. در نهایت، با استفاده از چسب والکریت، درزهای بین پنل‌های والکریت را به صورت یکنواخت و بدون فرورفتگی پر کنید و با اسکلت یا اسفنج صاف کنید.

گروه تالی پارک با نگاهی نوین در تلاش است تا با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در صنعت ساختمان، خدماتی با بالاترین کیفیت را برای مشتریان محترم ارائه دهد.

برای خواندن مطالب مرتبط با مجله تالی همراه باشید.

این آموزش را دوست داشتید؟
لایک:
نظر شما:
بوکمارک:
اشتراک گذاری:
عضویت در خبرنامه
شما می‌توانید به راحتی با استفاده از شبکه های اجتماعی خود، این آموزش ها و مقالات را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیوندها: